V tomto článku si vysvetlíme všetko, čo potrebujete vedieť pred vyšetrením spermií.
Čo vlastne spermiogram je?
Ak sa páru nedarí počať dieťa, za problémom nemusí stáť len nežnejšia časť populácie. Vedeli ste, že až v polovici prípadov za sterilitu páru môžu problémy u mužov? Zvyčajne tieto problémy spôsobuje zlá kvalita spermií. Preto sa odporúča, aby šiel na vyšetrenie (test kvality spermií) ako prvý partner – je to rýchlejšie a aj lacnejšie a žiadneho traumatizujúceho alebo bolestivého vyšetrenia sa nemusíte báť. A navyše, ušetríte tým svoju partnerku zložitých a často aj bolestivých vyšetrení.
Spermiogram je teda špeciálny test, ktorý ukáže, ako je na tom muž s kvalitou či početnosťou spermií, ale aj mnoho ďalšieho. Nemôžeme zabudnúť spomenúť, že je to jeden z najpresnejších spôsobov vyšetrenia plodnosti – žiaden domáci test nemôže nahradiť profesionálny spermiogram, ktorý vám dnes urobia už takmer v každom väčšom meste na Slovensku.
Ak by sme to mali zhrnúť, môžeme povedať, že spermiogramom nazývame špecializované vyšetrenie plodnosti mužov, ktoré ako jediné spoľahlivo odhalí kvalitu spermií muža. Tie sú pre plodnosť nevyhnutné a práve spermiogram vie určiť, či je problém neplodnosti v nich.
Ako sa vyšetrujú spermie?
Plodnosť muža možno posúdiť laboratórnym vyšetrením semena, takzvaným spermiogramom. Vyšetrenie je úplne bezbolestné, no muž sa pred ním musí načas zdržať sexu. Aby bola vzorka spermií reprezentatívna, muž by sa mal vyhýbať výronu semena dva až päť dní pred odberom. Ejakulát je nutné pred masturbáciou dostať do sterilnej nádoby lekára – špecializované zariadenia majú na to diskrétne odberné miestnosti. Odber možno urobiť aj doma, no vzorku treba odovzdať pol – nanajvýš hodinu po odbere, inak pacient riskuje, že ju pri prevoze znehodnotí. Výsledky základného testu sa muž môže dozvedieť cca hodinu po odbere, na výsledky komplexnejších vyšetrení si počká aj desať dní. Zopakujme si teda ešte raz celý postup vyšetrenia:
- Základom vyšetrenia je získanie vzorky spermií muža, dôležité je zachovať po odbere kvalitu danej vzorky,
- vzorka sa po odobratí posiela na odborné vyšetrenie – časový odstup od odberu vzorky nesmie presiahnuť 30 minút,
- vyšetrenie sa robí v špeciálnom laboratóriu a to vyškoleným lekárom alebo laborantom.
- V prípade, že bola vzorka poškodená, robí sa opakovanie spermiogramu, obvykle raz až dvakrát po prvom odbere. Vzorka je totiž veľmi citlivá na teplotu a to je aj dôvod, prečo sa odoberá zvyčajne priamo v danom zariadení. Len výnimočne sa môže odoberať aj doma.
Čo sa zisťuje vyšetrením spermií?
Prvým kritériom, ktorý sa pri spermiograme hodnotí, je početnosť spermií. Ak je v poriadku, hovoríme o normospermii. Ak je ich počet znížený, hovoríme o oligozoospermii. Azospermia je zasa stav, kedy sa v ejakuláte nenachádzajú žiadne spermie.
Druhým kritériom, ktoré sa pri odbere spermií hodnotí, je ich kvalita a pohyblivosť. Znížený počet pohyblivých spermií alebo celková znížená pohyblivosť sa nazýva asthenozoospermia. Pokiaľ je znížený počet spermií s normálnym tvarom, je to theratozoospermia. Ak sú spermie v ejakuláte mŕtve, ide o stav zvaný nekrozoospermia.
Zo vzorky spermií sa určujú aj iné faktory a vlastnosti. Spermiogram odráža celkový zdravotný stav muža. V ejakuláte sa vyhodnocuje viacero parametrov – jeho objem, konzistencia, farba, pH, počet spermií, pohyblivosť či správny tvar. Zo spermiogramu možno tiež zistiť aj to, či ejakulát neobsahuje protilátky proti spermiám, ako aj percento spermií, ktoré sú geneticky poškodené, prípadne prítomnosť krviniek a baktérií. Viac sa dozviete tu: https://www.erekciablog.sk/spermiogram/
Spermiogram mimo normy
Keďže spermie vznikajú približne 70 dní, kvalita ejakulátu zvykne kolísať. Na odobratej a analyzovanej vzorke sa môžu negatívne prejaviť lieky, viróza alebo stres, ktoré muž prekonal už pred mesiacmi. Vyšetrenie je vhodné odložiť, ak muž bral v posledných dvoch mesiacoch antibiotiká alebo bol chorý. Aby boli výsledky čo najpresnejšie, vyšetrenie treba obvykle zopakovať trikrát, v časovom intervale medzi vyšetreniami zhruba 3 týždne.
Okrem spermiogramu by mal muž podstúpiť aj vyšetrenie genitálií, ktoré vylúči, že za zlé výsledky môže skryté ochorenie. Muži s výsledkami mimo normy by mali zvýšiť príjem vitamínu C, E a B12, selénu, zinku, kyseliny listovej a koenzýmu Q10.
Kvalitu spermií môže zlepšiť aj kofeín v malých dávkach, ktorý zlepšuje prekrvenie, kvalitné mäso a mliečne výrobky. Keďže kvalita spermií odráža celkový zdravotný stav a životosprávu, muž by mal dbať na vyváženú stravu, mať dostatok pohybu a spánku a mal by sa snažiť dostatočne relaxovať.
Kvalitu semena môže znížiť prehrievanie semenníkov, mužom sa preto odporúča nosiť voľnejšie oblečenie, obmedziť šoférovanie a prípadne aj teplé kúpele a sauny. Plodnosť taktiež výrazne ohrozujú nikotín, alkohol, drogy a chemikálie v prostredí ako pesticídy, herbicídy, insekticídy či ťažké kovy.
Zlepšite spermiogram aj plodnosť tabletkami na podporu plodnosti
Podporiť plodnosť a spermiogram môžete aj tabletkami s prírodným zložením (Stoporex). V týchto prípravkoch sú obsiahnuté extrakty rastlín a bylín s priaznivým účinkom na plodnosť a spermatogenézu (Saw Palmetto, Tribulus Terrestris), ktoré sú doplnené o vitamíny či minerály. Nájdeme v nich aj zinok, ktorý má na mužskú plodnosť veľmi pozitívne účinky.
Ďalšími výhodami výživových doplnkov Stoporex, zameraných na podporu plodnosti a potencie, je tiež to, že sú voľne dostupné, bez lekárskeho predpisu. Keďže sú 100% prírodné, nemusíte sa obávať nežiaducich účinkov. Okrem podpory plodnosti tiež prispievajú aj k podpore erekcie, zvýšeniu libida či lepšej ejakulácie. Môžete ich užívať dlhodobo, bez obavy vedľajších účinkov.