Aby rodina bola domov pre deti

Spolu s vami a združením Návrat pomáhame, aby každé dieťa mohlo prežiť šťastné a bezpečné detstvo vo svojej rodine.

Na Slovensku žije niekoľko tisíc detí a ich rodín v ohrození, pričom približne 1000 detí ročne je z rodiny aj odobraných. To sú takmer 3 deti denne.

Poslaním projektu Aby RODINA bola DOMOV pre DETI je pomáhať rodinám v ohrození budovať dobrý domov pre svoje deti, a tak zabrániť ich vyňatiu do detských domovov.

Aj vy môžete pomôcť, aby každé dieťa mohlo prežiť šťastné a bezpečné detstvo vo svojej rodine. Pomôžte skutkom a podporte aj vo svojej rodine na prvý pohľad bežné a jednoduché, ale pre váš vzťah s dieťaťom významné spoločné aktivity.

Aby rodina bola domov pre deti

Pomáhajte s nami

Pomoc priamo v rodinách

Návrat, o.z. sa venuje práci s rodinami, ktoré sa ocitli v nepriaznivej životnej situácii. Kvôli vzájomným konfliktom, osobnostnej nezrelosti ich členov, nedostatku sociálnych zručností a rôznym závislostiam nie sú svojim deťom schopné zabezpečiť zdravé prostredie pre ich vývin.

Cieľom Návratu je urobiť všetko pre to, aby deti nestratili svoju rodinu, vzťahy a prirodzené prostredie. Jeho tím odborníkov preto buduje komplexné a včasné služby pre deti a rodičov, aby sa zlepšila kvalita ich života, vzájomné vzťahy a väzby nevyhnutné pre zdravé fungovanie rodín.

Aj vďaka našej podpore bude možné organizovať terénnu sociálnu prácu a poradenstvo v prirodzenom prostredí týchto rodín, programy zamerané na rozvoj rodičovských zručností, terapie a víkendové pobyty pre deti a rodiny v ohrození. Viac o tom, čo sa aj vďaka projektu podarilo, sa dozviete v sekcii „Projektové aktivity a príbehy“.

Ako sa môžete zapojiť? Inšpirujte sa a pomôžte skutkom!

Každé 2 mesiace sa budeme spolu s vami venovať dôležitosti a významu spoločného trávenia času s deťmi v spálni pri zaspávaní či v inej časti ich domova. Aktuálnu otázku nájdete na tejto web-stránke, na Facebooku a v obchodnom dome IKEA, kde môžete svoju odpoveď vhodiť do schránky pri detskom kútiku alebo v oddelení Služby zákazníkom.

Ak sa zapojíte do „Vašich a našich inšpirácií“ môžete okrem darčeka získať aj cenné rady ako podporiť váš vzťah s dieťaťom od ostatných rodičov a odborníkov zo združenia Návrat. Vyhodnotenia predchádzajúcich otázok a odborný komentár k nim nájdete v sekcii „Projektové aktivity a príbehy – Vaše a naše inšpirácie“.

Vaše a naše inšpirácie

Podeľte sa s nami o vaše pocity a zážitky!

Pravidelne sa pýtáme na vaše skúsenosti a inšiprácie k aktuálnej téme.

Neváhajte sa zapojiť cez Facebook alebo vhoďte svoju odpoveď do schránky v reštaurácii či v oddelení Služby zákazníkom v obchodnom dome IKEA.

Aktuálna otázka

Na jar sadenička, v lete jahoda, na jeseň džem. Skúšali ste si s deťmi niečo dopestovať? Čo okrem ovocia a zeleniny vo svojej rodine pestujete?

Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti. Môžete získať cenné rady od ostatných rodičov i odborníkov zo združenia Návrat.

Dvaja z vás budú navyše odmenení interaktívnym rodičovským tričkom a losíkmi IKEA.

Odpovedať na otázku
11 komentárov
IKEA Bratislava
2 ·
Návrat Nahliadnite spolu s nami do odpovedí návštevníkov IKEA, ktoré sme získali v rámci Festivalu nápadov ;)
2 ·
Denisa Ničíková vzdy pestujeme na balkone v panelaku par krickov paradajok. okrem toho, ze ich postupne ako dozrievaju oberame a ochutnavame, mame ich aj ako objekt pozorovania a radosti. s detmi pozorujeme ako rastu, kvitnu, ci nam na balkon lietaju vcielky na kvietky, ako dozrievaju. nase paradajky su vzdy sladsie a vonavejsie ako paradajky zo supermarketu a to nas tesi tiez :)
2 ·
Magdaléna Rusiňáková Pestujeme paradajky, jahody, reďkovky, cviklu, cuketu... Syn má úžasnú radosť, keď môže do jamiek hádzať semienka. Potom to s ockom pravidelne polieva (už to zvláda aj sám - s vedrom a malou fľašou sa vyhrá možno aj hodinu!) A potom zbierame - pozor! - jahody sa nám oberajú a jedia samé :) Spolu zbierame jostu - tá je výborná na džem. Syn mieša, ja nalievam do pohárov. A okrem toho? Najnovšie pestujeme OTVORENOSŤ - v odrodách PRAVDOVRAVNOSŤ, DOVERA, ISTOTA ! Chceme, aby sa syn nebál povedať nám pravdu za každých okolností. aby mal k nám dôveru a cítil v nás istotu. Je super, môcť povedať, čo sa stalo a nebyť za to odsúdený, nie? Aj prípadný dôsledok sa ľahšie znáša, keď v tom človek nie je sám ;)
3 ·
Návrat Príďte si s deťmi zavariť to dobré, čo chcete aby vám v rodine zostalo ;) https://www.facebook.com/navrat.sk/photos/a.179881778750804.43066.164516566953992/1085587074846932/?type=3&theater
1 ·
Návrat Čo môže dať spoločné pestovanie vašim deťom? http://www.navrat.sk/co-robime/podpora-rodicovstva/344-vase-a-nase-inspiracie-pestujte-a-zavarajte-spolu
Návrat Ďakujeme za vaše odpovede! Interaktívnym rodičovským tričkom Pestuj odmeňujeme maminu Evu a Lenku, ktoré sa zapojili do ,,Vaše a naše inšpirácie" na akcii Midsommar a Festival nápadov v OD IKEA 😀
Iren Vráblová Moje deti skúšali zasadiť všeličo, keď boli malè, od kamienkov aby vyrástla skala po drobnè mince aby vyrástol strom s peniazmi:)) ale spolu sme zasadili rajčiny a skúšali sme spraviť kečup, ale mám pocit, že sa deťom najviac pozdávalo, keď sme zasadili ako aj vy píšete jahody, ktorè potom deti obrali a spravili si jahodový kokteil a dreň, ktorý si dali zamraziť a mali zmrzlinu. Ostalo aj na kompót a v zime sme upiekli bublaninu:)) Prajem veľa úspechov vo Vašom projekte
1 ·

Projektové aktivity a príbehy

Pestujte a zavárajte spolu

Pestovanie v čase zmenilo svoju podobu a zďaleka v ňom už nejde len o zabezpečenie obživy na menej plodné časy. Stáva sa pre nás vyjadrením nášho životného štýlu, prístupu k prírode, spôsobom akým relaxujeme, realizujeme sa, prináša nám radosť. Viete však, čo môže dať pestovanie vašim deťom? Pozrime sa spolu na túto činnosť z pohľadu detí a ich potrieb.

Čítajte viac

Počas Midsommaru sa aj zaváralo

Spoločné mojkanie s maminou, hranie futbalu s tatom či úsmev na každý deň. V nedeľu 19.6. si rodiny v obchodnom dome zavárali dobré veci, ktoré chcú aby im v rodine zostali. Čo by ste si zavarili vy?

Čítajte viac

Aj dnes 3 deti

Každý deň sú na Slovensku 3 deti odobraté z rodiny. Strácajú potrebný kontakt so svojimi rodičmi a dostávajú sa do zariadení, kde za ne zodpovednosť a starostlivosť preberá štát.

Je situácia vo všetkých týchto prípadoch taká vážna, že jediná možnosť je odobrať dieťa rodičom? Akú perspektívu majú deti, ktoré žijú dlhodobo v detskom domove? Ako týmto rodinám a deťom môžeme pomôcť?

Čítajte viac