Aby rodina bola domov pre deti

Spolu s vami a združením Návrat pomáhame, aby každé dieťa mohlo prežiť šťastné a bezpečné detstvo vo svojej rodine.

Na Slovensku žije niekoľko tisíc detí a ich rodín v ohrození, pričom približne 1000 detí ročne je z rodiny aj odobraných. To sú takmer 3 deti denne.

Poslaním projektu Aby RODINA bola DOMOV pre DETI je pomáhať rodinám v ohrození budovať dobrý domov pre svoje deti, a tak zabrániť ich vyňatiu do detských domovov.

Aj vy môžete pomôcť, aby každé dieťa mohlo prežiť šťastné a bezpečné detstvo vo svojej rodine. Pomôžte skutkom a podporte aj vo svojej rodine na prvý pohľad bežné a jednoduché, ale pre váš vzťah s dieťaťom významné spoločné aktivity.

Aby rodina bola domov pre deti

Pomáhajte s nami

Pomoc priamo v rodinách

Návrat, o.z. sa venuje práci s rodinami, ktoré sa ocitli v nepriaznivej životnej situácii. Kvôli vzájomným konfliktom, osobnostnej nezrelosti ich členov, nedostatku sociálnych zručností a rôznym závislostiam nie sú svojim deťom schopné zabezpečiť zdravé prostredie pre ich vývin.

Cieľom Návratu je urobiť všetko pre to, aby deti nestratili svoju rodinu, vzťahy a prirodzené prostredie. Jeho tím odborníkov preto buduje komplexné a včasné služby pre deti a rodičov, aby sa zlepšila kvalita ich života, vzájomné vzťahy a väzby nevyhnutné pre zdravé fungovanie rodín.

Aj vďaka našej podpore bude možné organizovať terénnu sociálnu prácu a poradenstvo v prirodzenom prostredí týchto rodín, programy zamerané na rozvoj rodičovských zručností, terapie a víkendové pobyty pre deti a rodiny v ohrození. Viac o tom, čo sa aj vďaka projektu podarilo, sa dozviete v sekcii „Projektové aktivity a príbehy“.

Ako sa môžete zapojiť? Inšpirujte sa a pomôžte skutkom!

Každé 2 mesiace sa budeme spolu s vami venovať dôležitosti a významu spoločného trávenia času s deťmi v spálni pri zaspávaní či v inej časti ich domova. Aktuálnu otázku nájdete na tejto web-stránke, na Facebooku a v obchodnom dome IKEA, kde môžete svoju odpoveď vhodiť do schránky pri detskom kútiku alebo v oddelení Služby zákazníkom.

Ak sa zapojíte do „Vašich a našich inšpirácií“ môžete okrem darčeka získať aj cenné rady ako podporiť váš vzťah s dieťaťom od ostatných rodičov a odborníkov zo združenia Návrat. Vyhodnotenia predchádzajúcich otázok a odborný komentár k nim nájdete v sekcii „Projektové aktivity a príbehy – Vaše a naše inšpirácie“.

Vaše a naše inšpirácie

Podeľte sa s nami o vaše pocity a zážitky!

Pravidelne sa pýtáme na vaše skúsenosti a inšiprácie k aktuálnej téme.

Neváhajte sa zapojiť cez Facebook alebo vhoďte svoju odpoveď do schránky v reštaurácii či v oddelení Služby zákazníkom v obchodnom dome IKEA.

Aktuálna otázka

Ako si u vás doma delíte úlohy pri príprave na sviatky alebo rodinné oslavy? Čo majú na starosti vaše deti?

Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti. Môžete získať cenné rady od ostatných rodičov i odborníkov zo združenia Návrat.

Dvaja z vás budú navyše odmenení interaktívnym rodičovským tričkom a losíkmi IKEA.

Odpovedať na otázku
7 komentárov
Waina Ajuška Pajtinková Oslavovať u nás to je malina oslavujeme trebárs dorou fľaškou vína. Simonko ju iste a rád otvorí on si hlavný čašník pri tom hrdo hovorí. Osláviť sa dá aj pekný slniečkový deň a kokáče naň ja rada napečiem. Aby som však nepoplietla receptoch cukor s múkou nechávam sa viesť múdrou detskou rukou. Keď plánujeme niečo dobré "ukuchtiť" musím sa ja pri tom vždy poradiť. Aby každá oslava dopadla vždy správne a môj "kuchtik" pomáhal vždy svorne. A na sviatky máme také fígle nie je to nič sveta vodné ale celkom rýchle. Ja upracem, navarím... Drobec ten má práce nad hlavu a kopec. Vyzdobiť náš Simonko domček ráči s celého srdiečka predsa jemu sa to páči. Tak takto my rešime si oslavy a sviatky... pondelky, utorky, stredy, štvrty, piatky :)
3 ·
Návrat ... nadšenie v nás vzbudzuje jak vaša rodina sviatočným dňom holduje: slávnostné či bežné dni, tie krajšie či tie daždivé osláviť - k životu tak srdiečkovo pristúpiť, to musel Simonko len od vás pochytiť :o)))
1 ·
Katarína Peruňská U nas Dominika rada pomaha pri kazdej priprave oslavy a sviatkov,na vianoce spolu pecieme, zdobime vianocny stromcek, aj teraz na velku noc sa chystame urobit spolu velkonocnu vyzdobu
2 ·
IKEA Bratislava
1 ·
Jaroslav Kakalejčík Všetko robím sám, pretože práce okolo domu, upratovanie a varenie milujem. Od manželky chcem, aby šla ku kamarátke sa vykecať, nech mi do toho nekecá. Bol som 40 rokov starý parobok a niektoré muchy mi ostali.
Lucia Rosáková Vo velkej rodine so speciaonymi detmi jedine velky chaos :-D. Kazdy robi najma to co ho bavi. Nutenie nema vyznam. Prosba o pomoc a pravidla ano. Nejake ocakavania na dokonalost sme davno vzdali. Obcas niektory zo synov nezvladne frustraciu (ja som to chcel, inak som to chcel) a ostatne ide bokom, prioritou je aby mohol byt kazdy v pohode. Casto "sa" nieco rozbije ci vyleje a dopustit nejake obvinovania ci katastroficke reci sa u nas fakt nevyplaca. Vyskytuje sa aj negativizmus ci nezvladnute pobehovanie, provokacie,... ale kym sa smejeme je to fajn. Kazda priprava jedla, kazde chystanie sa von ci nakupovanie, kazde varenie a pecenie, vsetko je dobrodruzstvo s nepredvidatelnymi zapletkami a vyusteniami. Kazdy den, kazde z deti. Kazdy ma rad ine jedlo, kazdy ma dlhy zoznam toho co nezje. Kazdy ma kopku ritualov. Ak sa respektujeme, su stonasobne vynahradzane tvorivostou, fantaziou, jedinecnostou, zivostou, empatiou a najma laskou. Uzivame si to ako sa da. A co sa uzivat neda riesime kazdym rokom menej (uz ani pred navstevami sa netvarime ze pokladame za problem jednej vecere dve hadky tri bitky rozbity tanier vyliatu polievku letiacu lyzicku padnutu stolicku s hojdajucim sa hyperkinetakom osem afektov dvojo slziciek iba nam pochopitelne vtipky podivne poznamky na kazdom tanieri ine zlozenie desat umyvani ruk a styrikrat vymenenu lyzicku...atd atd). Jeden vydava zvuky druhy si zapchava uska a mama ries. Ked sa hnevame aj na seba pokricime, ked sme veseli smejeme sa nahlas. Sme doma, sme v bezpeci. U nas nikdy nie je nikto sam (najma v kuchyni nie, ale casto ani na wc ;-)). A ak je tu nahodou ticho a na stole neobvykly poriadok, papagaj a macka to k radosti deti rychlo napravia.
2 ·
Návrat Lucia, úžasné! .. potešili ste nás :) Vaše deti majú presne to čo potrebujú, úžasnú mamu .. asi by sa viacerí od vás mali čo učiť :) vďaka!
1 ·
Návrat Poznáte básničku Ako Jožko Pletko upratať chcel všetko, keď mala prísť návšteva? Na knižnici skončila stavebnička, na stoličke električka a na skrini prilepené 4 hady z plastelíny :D Máte aj vy takéto zážitky so svojimi deťmi?

Projektové aktivity a príbehy

Aj dnes 3 deti

Každý deň sú na Slovensku 3 deti odobraté z rodiny. Strácajú potrebný kontakt so svojimi rodičmi a dostávajú sa do zariadení, kde za ne zodpovednosť a starostlivosť preberá štát.

Je situácia vo všetkých týchto prípadoch taká vážna, že jediná možnosť je odobrať dieťa rodičom? Akú perspektívu majú deti, ktoré žijú dlhodobo v detskom domove? Ako týmto rodinám a deťom môžeme pomôcť?

Čítajte viac

Nakupujte spolu

Chystáte sa s deťmi na nákupy? Prinášame vám praktické rady, ako sa na rodinné nakupovanie pripraviť, ako deti pri ňom zabaviť a ešte ich aj niečo naučiť. Na túto tému sme sa s vami rozprávali aj v rámci Vašich a našich inšpirácií.

Spoločné nakupovanie je príležitosťou, aby sa dieťa učilo zodpovednosti, zažilo prejavenú dôveru, partnerskú pozíciu a v neposlednom rade získavalo aj praktické životné zručnosti.

Nakupovanie je o celom procese – cez plánovanie, tvorbu nákupného zoznamu, spoločné rozhodovanie, stanovovanie kritérií výberu, samotný výber tovaru, až po jeho kúpu v obchode a odvoz domov. Ale môže byť aj plné radosti zo spoločne stráveného času.

Pozrite sa spolu s nami na odpovede rodičov a rady našej psychologičky.

Čítajte viac

Hravý štvrtok v obchodnom dome

Vankúše, deky, plachty, matrace a štipce.
Tento základný materiál mali rodiny vo štvrtok k dispozícii na stavanie svojho rodinného bunkra - bezpečného miesta na spoločné bláznenie. Ako si s touto výzvou poradili?

Aké nové inšpirácie na hry s deťmi získali?

Pozrite si fotoalbum z hravého seminára a stanovíšť, ktoré sa v júni uskutočnili v spolupráci s Návratom v oddelení Spálne v našom obchodnom dome.

Čítajte viac