Aby rodina bola domov pre deti

Spolu s vami a združením Návrat pomáhame, aby každé dieťa mohlo prežiť šťastné a bezpečné detstvo vo svojej rodine.

Na Slovensku žije niekoľko tisíc detí a ich rodín v ohrození, pričom približne 1000 detí ročne je z rodiny aj odobraných. To sú takmer 3 deti denne.

Poslaním projektu Aby RODINA bola DOMOV pre DETI je pomáhať rodinám v ohrození budovať dobrý domov pre svoje deti, a tak zabrániť ich vyňatiu do detských domovov.

Aj vy môžete pomôcť, aby každé dieťa mohlo prežiť šťastné a bezpečné detstvo vo svojej rodine. Pomôžte skutkom a podporte aj vo svojej rodine na prvý pohľad bežné a jednoduché, ale pre váš vzťah s dieťaťom významné spoločné aktivity.

Aby rodina bola domov pre deti

Pomáhajte s nami

Pomoc priamo v rodinách

Návrat, o.z. sa venuje práci s rodinami, ktoré sa ocitli v nepriaznivej životnej situácii. Kvôli vzájomným konfliktom, osobnostnej nezrelosti ich členov, nedostatku sociálnych zručností a rôznym závislostiam nie sú svojim deťom schopné zabezpečiť zdravé prostredie pre ich vývin.

Cieľom Návratu je urobiť všetko pre to, aby deti nestratili svoju rodinu, vzťahy a prirodzené prostredie. Jeho tím odborníkov preto buduje komplexné a včasné služby pre deti a rodičov, aby sa zlepšila kvalita ich života, vzájomné vzťahy a väzby nevyhnutné pre zdravé fungovanie rodín.

Aj vďaka našej podpore bude možné organizovať terénnu sociálnu prácu a poradenstvo v prirodzenom prostredí týchto rodín, programy zamerané na rozvoj rodičovských zručností, terapie a víkendové pobyty pre deti a rodiny v ohrození. Viac o tom, čo sa aj vďaka projektu podarilo, sa dozviete v sekcii „Projektové aktivity a príbehy“.

Ako sa môžete zapojiť? Inšpirujte sa a pomôžte skutkom!

Každé 2 mesiace sa budeme spolu s vami venovať dôležitosti a významu spoločného trávenia času s deťmi v spálni pri zaspávaní či v inej časti ich domova. Aktuálnu otázku nájdete na tejto web-stránke, na Facebooku a v obchodnom dome IKEA, kde môžete svoju odpoveď vhodiť do schránky pri detskom kútiku alebo v oddelení Služby zákazníkom.

Ak sa zapojíte do „Vašich a našich inšpirácií“ môžete okrem darčeka získať aj cenné rady ako podporiť váš vzťah s dieťaťom od ostatných rodičov a odborníkov zo združenia Návrat. Vyhodnotenia predchádzajúcich otázok a odborný komentár k nim nájdete v sekcii „Projektové aktivity a príbehy – Vaše a naše inšpirácie“.

Vaše a naše inšpirácie

Podeľte sa s nami o vaše pocity a zážitky!

Pravidelne sa pýtame na vaše skúsenosti a inšpirácie k aktualnej téme.

Neváhajte sa zapojiť cez Facebook alebo vhoďte svoju odpoveď do schránky pri detskom kútiku či v oddelení Služby zákazníkom v obchodnom dome IKEA.

Aktuálna otázka

Ostali ste doma s chorým dieťaťom? Je to trápenie alebo príležitosť sa s ním zblížiť?

Napíšte nám, čo dobré priniesla choroba vášho dieťaťa do vášho vzťahu.

Odpovedať na otázku
21 komentárov
Janka Strelecká Tak nam posledna choroba trojtyzdnova priniesla kopu "prace" ;)) poslali sme tatina do ikea kupit miniskleniky a kochlicky a sadili sme semienka.na konci choroby sa uz kochame pohladom na vytrcajuce rastlinky ako paprika, rajcinky, baklazan, pazitka, petrzlen, bazalka, levandula, zlty melon, cukina, mix skalky a dalsie ;)
5 ·
Andrea Dorcikova Vtedy môjho malého nahovorím na všetko ,lebo mám čas. Zje to ,čo nejedáva ,zahráme sa aj s tým s čím sa bežne nehrávame ,ale hlavne sa veľa rozprávame.
3 ·
Mila Real Ona Dietatko celu chorobu prespinka, zato ked je chlap chory, to vie cela dedina :D
6 ·
Erika Sarkocyova Hlavne koniec chorobky si uzivame, ked zmiznu servitky a bepocut kasel ani kychanie. Malujeme, robime z domina domceky a co to sme sa naucili o vesmire...a boli sme radi spolu. Deti, ked su doma dlhsie, viac rozpravaju o skolke, co ich tam trapi, aki su kamarati- z toho sa tesim, ze ma zapajaju do skolkarskeho zivota ;)
2 ·
Ivana Nimschova Vďaka Bohu sme dávno neboli chorí, ale keď už to musí byť, tak si to užívame spoločným sledovaním rozprávok,(pri vyšších teplotách a nevládnom dieťati...), samozrejme hrami, knihami, varením a aktivitami, na ktoré pri bežnom živote nemáme priestor :)
2 ·
Patricia Kyšková Mne a mojej predškolačke posledná choroba ukázala čaro slaného cesta a konečne mame na dverách kúpeľne cedulku aby trafili aj návštevy ( co na tom ze tam mame namiesto wc - CW). kedže dcéra ide do skoly, chcela som ten čas vyuzit tvorivými aktivitami ( kazdy den sme mali nieco)..prinieslo nám to veľa radosti zo spoločnej prace a tiez veľa pekných výrobkov
3 ·
Líšky Harleyové Posledná choroba pred týždňom u nás objavila čaro pexesa - odvtedy spoznávame hrady a zámky Slovenska a tešíme sa s 5 - ročnou dcérou ako ich budeme aj skutočne navštevovať a hľadať poklady 😊
3 ·
Monika Husarova nám choroba priniesla "polievkový čaj" :-) .. keď je syn chorý, väčšinou mu nechutí jesť a je zalezený v posteli. Vymysleli sme teda slepačiu polievku bez zeleniny a rezancov, servírovanú priamo do postele v jeho obľúbenej šálke.
3 ·
Návrat Táto téma bola zaujímavou a dobre diskutovanou aj na klube NR v Košiciach - prinášame zopár reakcií napísaných na diskusných lístkoch našich klubových rodičov:
IKEABratislava Vyhodnotenie minulej otázky „Vyťahujte spolu hrášky“ nájdete tu: http://www.navrat.sk/?lang=SK&cat=69b92383c43ea3aa660114c2988505b6 Ak vás táto téma zaujíma, pozrite si našu stránku http://www.spolusvami.sk/aby-rodina-bola-domov-pre-deti, kde nájdete viac.
IKEABratislava
Návrat Chceli by sme upriamiť vašu pozornosť aj na rozprávky. Sú neoceniteľnou pomôckou pre zmysluplné trávenie času s dieťaťom. http://rozpravka.navrat.sk/ Ďakujeme p.Ivane Nimschovej za nápad.
Andrew Cholvad Zle je to kym je taka nevladna a smutnoockova. Ked uz ma zase tie iskricky v ockach vtedy pride rad na mna ako ju udrzat v posteli a zabavit bez toho aby sme skoncili s otlakmi na zadku od pozerania telky. A je to teda full time job. Aj ked som skusal parkrat home office. Nejde to. ;)
Návrat Je veľmi pekné sledovať ako skvelo reagujete na túto tému - a že si tento "vynutený spoločný čas" viete s deťmi istým spôsobom užiť.... viac nápadov k hrám pre rodičov a deti nájdete aj TU: http://hra.navrat.sk/tipy-a-triky
1 ·
Mária Benčatová ... ked mal moj syn asi dva roky a prechladol, objednali a citali sme si knizku Ako krtko vyliecil mysku, dnes nema ani tri roky, no a poznaju ho vsetky tety v mestskej kniznici...
1 ·
Návrat V ktorej posteli sa vaše deti počas choroby najviac zdržiavajú? Vo svojej či u vás v spálni? :)
Jana Faixova tak my sme sa s dcerou pri poslednej poriadne dlho trvajucej chorobe chystali poctivo venovat domacim uloham, namiesto toho mam vsak plnu krabicu vsakovakych vytvarnych umeleckych diel - ani som netusila co vsetko sa da zlepit dokopy a pokreslit, posit a popisat :-) ale aspon mame nachystane vajcia na velku noc (prvykrat konecne nacas) a dostala som aj vlastnorucne napisane venovanie na jednom z neidentifikovatelnych vytvorov, takze sa tesim, ze pisat dcerka hadam nezabudla ;-)
1 ·
Fiona Born Začiatok choroby je vždy zlý. Znamená strach o dieťa, spánok prerušovaný každú hodinu budíkom, stres z dlhého čakania u lekára, nádej, že liek zaberie, súčasne obavy z nežiadúcich účinkov liečby. Keď sa už dietku polepší a výpočet nežiadúcich účinkov z príbalového letáka zostane nenaplnený, prichádza tá veľmi fajn časť pobytu doma, regeneračná :). Dlho spíme, spoločne preleňošíme dopoludnie v posteli, kde sú debatky také bližšie duši. Keď nás hlad vyženie z postele, robíme si každý deň víkendové raňajky, bohaté, nápadité, pestré, často aj náročnejšie na prípravu, všetko bez zhonu. Pozeráme spolu rozprávky, kreslíme, vyrábame všeličo, skladáme puzzle, hráme pexeso, spolu varíme. PO pominutí horúčky chodievame na vychádzky, lebo vzduch a slniečko sú najlepší liek. Akokoľvek je v druhej časti očéerky doma dobre, vždy uprednostním radosť zo zdravého dieťaťa a trošky zhonu k tomu.
2 ·
Rastislav Valentovic Chripku sme dostali postupne, kazdym dnom niekto pribudol az sme zostali v posteli cela rodina - obaja rodicia a nase 3 deti, nedobrovolne domace vazenie nam prinieslo celodenne lenosenie a pozreli sme si konecne spolocne s detmi rozpravky na ktore v rutine kazdodenneho dna inak neostava miesto. Vsetko zle je tak na nieco dobre
Návrat Tešíme sa z plejády nápadov ako stráviť tento spoločný čas. A zároveň ponúkame novú výzvu - čo pre Vás ako rodiča znamená čas choroby dieťaťa - je to stres, alebo aj pozitívum "kvanta času a priestoru pre dieťa?".... tešíme sa na Vaše reakcie

Projektové aktivity a príbehy

Vyťahujte spolu hrášky

Máte aj vy doma princeznú či princa na hrášku? Pomôžte mu pokojne zaspať.

Tak ako rozprávková princezná na hrášku, aj vaše dieťa môže mať pod matracom schovaný hrášok, ktorý mu nedá zaspať. Každodenné starosti či bežný konflikt si dieťa často nesie so sebou po celom dni až do postele. Preto sme v januári a februári otvorili s vami túto tému a opýtali sa vás:

Máte aj vy doma princeznú či princa na hrášku?
Ako zvyknete vyťahovať hrášky „spod matraca“ svojho dieťaťa, aby mohlo pokojne spať?

V tomto článku sa od našej psychologičky a sociálnej pracovníčky dozviete prečo je spoločné vyťahovanie hráškov dôležité a poradíme vám ako na to.

Čítajte viac

Nezlyhala – aj keď si to mnohí o nej mysleli

Ivanku má neustále v náručí. Keď na ňu pozerá, z očí jej tečie neha. Mnoho ľudí „lámalo nad ňou palicu“.
Už hneď po pôrode si mysleli, že to vzdá. Že nevydrží chodiť za malou, ktorú prekladali v nemocnici z miesta na miesto. Že podľahne drogám alebo utečie s prvým, čo pôjde okolo. Mnoho ľudí podporovalo jej identitu „neschopnej“ matky. Veď už raz zlyhala, takže to určite príde znova.
Dnes sedím spolu s ňou, s mojou kolegyňou z Návratu a s dvoma sociálnymi pracovníčkami v Zariadení pre rodiny v ohrození…

Čítajte viac

Stačí si pred spaním povedať dobrú noc?

„Umyť si zúbky, okúpať sa a prečítať si spolu rozprávku, najlepšie tú najobľúbenejšiu.“ To bol najčastejší tip rodičov na večerné rituály s deťmi, o ktorých sme sa 17.11. rozprávali s rodinami na seminári a stanovištiach v IKEA.

Čítajte viac