Aby rodina bola domov pre deti

Spolu s vami a združením Návrat pomáhame, aby každé dieťa mohlo prežiť šťastné a bezpečné detstvo vo svojej rodine.

Na Slovensku žije niekoľko tisíc detí a ich rodín v ohrození, pričom približne 1000 detí ročne je z rodiny aj odobraných. To sú takmer 3 deti denne.

Poslaním projektu Aby RODINA bola DOMOV pre DETI je pomáhať rodinám v ohrození budovať dobrý domov pre svoje deti, a tak zabrániť ich vyňatiu do detských domovov.

Aj vy môžete pomôcť, aby každé dieťa mohlo prežiť šťastné a bezpečné detstvo vo svojej rodine. Pomôžte skutkom a podporte aj vo svojej rodine na prvý pohľad bežné a jednoduché, ale pre váš vzťah s dieťaťom významné spoločné aktivity.

Aby rodina bola domov pre deti

Pomáhajte s nami

Pomoc priamo v rodinách

Návrat, o.z. sa venuje práci s rodinami, ktoré sa ocitli v nepriaznivej životnej situácii. Kvôli vzájomným konfliktom, osobnostnej nezrelosti ich členov, nedostatku sociálnych zručností a rôznym závislostiam nie sú svojim deťom schopné zabezpečiť zdravé prostredie pre ich vývin.

Cieľom Návratu je urobiť všetko pre to, aby deti nestratili svoju rodinu, vzťahy a prirodzené prostredie. Jeho tím odborníkov preto buduje komplexné a včasné služby pre deti a rodičov, aby sa zlepšila kvalita ich života, vzájomné vzťahy a väzby nevyhnutné pre zdravé fungovanie rodín.

Aj vďaka našej podpore bude možné organizovať terénnu sociálnu prácu a poradenstvo v prirodzenom prostredí týchto rodín, programy zamerané na rozvoj rodičovských zručností, terapie a víkendové pobyty pre deti a rodiny v ohrození. Viac o tom, čo sa aj vďaka projektu podarilo, sa dozviete v sekcii „Projektové aktivity a príbehy“.

Ako sa môžete zapojiť? Inšpirujte sa a pomôžte skutkom!

Každé 2 mesiace sa budeme spolu s vami venovať dôležitosti a významu spoločného trávenia času s deťmi v spálni pri zaspávaní či v inej časti ich domova. Aktuálnu otázku nájdete na tejto web-stránke, na Facebooku a v obchodnom dome IKEA, kde môžete svoju odpoveď vhodiť do schránky pri detskom kútiku alebo v oddelení Služby zákazníkom.

Ak sa zapojíte do „Vašich a našich inšpirácií“ môžete okrem darčeka získať aj cenné rady ako podporiť váš vzťah s dieťaťom od ostatných rodičov a odborníkov zo združenia Návrat. Vyhodnotenia predchádzajúcich otázok a odborný komentár k nim nájdete v sekcii „Projektové aktivity a príbehy – Vaše a naše inšpirácie“.

Vaše a naše inšpirácie

Podeľte sa s nami o vaše pocity a zážitky!

Pravidelne sa pýtáme na vaše skúsenosti a inšiprácie k aktuálnej téme.

Neváhajte sa zapojiť cez Facebook alebo vhoďte svoju odpoveď do schránky v reštaurácii či v oddelení Služby zákazníkom v obchodnom dome IKEA.

Aktuálna otázka

Pomáhajú vám deti doma pri varení a pečení?

Prináša vám to radosť alebo skôr starosti? Aký výtvor sa vám s deťmi podaril?

Odpovedať na otázku
12 komentárov
Ivetka Kissova Milujem juuuu moc)))
Zuzana Dankić Samozrejme, ze pomahaju a velmi radi, aj ked su to chlapci (3,5 a 7 rokov). Mixovat, cistit zemiaky, struhat syr, pole prac je velmi siroke a je to velmi prijemne, lebo sa pri tom ucime, aj ako sa robi jedlo a vela o jedle a surovinach, z ktorych jedlo pripravujeme. Samozrejme neporiadok a cas pripravy je vacsi a dlhsi, ale zase je to spolocne traveny cas a to je ovela dolezitejsie ako hocico ine. Este aj upratovanie je dolezita sucast pripravy jedla :)
2 ·
Návrat Skvelý postreh Zuzana Dankić :) presne aj tejto následnosti ako - príprava = aj upratovanie je perfektným aj výchovným prvkom a nástrojom pre rodičov . A tuším je na nás na rodičoch aby to nebola záležitosť nie príjemná ale naopak celkom kvalitne a pekne strávený čas... a ktovie - možno Vaši chlapci nás raz všetkých budú učiť variť :)
1 ·
IKEABratislava
1 ·
Adela Macejková S dcerou (3r.) vela spolocneho casu travime v kuchyni, rada sa zapaja, vsetko chce robit a najlepsie ked moze robit sama bez pomoci. Ja sa z toho velmi tesim. Ale su obcas chvile kedy som z toho nervozna, nedari sa nam... Nic vsak nemeni na tom, ze su to vzacne chvile, ktore sa uz nevratia a preto si ich vychutnavam.
5 ·
Návrat Adelka, užívajte si krásne chvíle s malou v kuchyni bez stresu z neporiadku :) veď potom nie je nič lepšie ako nastaviť aj spoločné upratovanie :) Je skvelé že už teraz máte takú pomocníčku, ktorá sa cíti "platná" aj v kuchyni - iste viac oceňuje spoločne strávený čas s mamou ako nablískanú kuchyňu.... Všetko dobré
3 ·
Michaela Harčárová ...dcérka Terezka od malička pomáha rada najmä pri pečení a jej malý braček chodí po dome s hláškou "ja som kuchár" ,dúfam, že im to vydrží čo najdlhšie :D
3 ·
Návrat držíme palce...
1 ·
Silvia Sula Jednoznačne vždy pomáhajú...Akonáhle počujú, že som v kuchyni, okamžite pribehnú už v úboroch :D
4 ·
Silvia Sula
3 ·
Lucia Neckárová Šenkýřová Tak pečenie a varenie s deťmi má svoje plusy a čaro a aj mínusy (ten neporiadok). Rada zapájam deti do kuchynského procesu (už od malička nám pomáhajú napr. dávať ošúpané zemiaky do vody, neskôr lúpať vajíčka na tvrdo, vykrajovať perníčky či miešať cesto na palacinky). Musím priznať, že nie vždy je čas, aby mi pomáhali - ale snažím sa, že vždy keď majú chuť pomáhať niečo pre nich nájsť :).
3 ·
Renáta Enya Halahijová Vďaka nášmu Mathisovi sa u nás pravidelne pečie :D
3 ·
Renáta Enya Halahijová Mathis 2.foto, náš malý cukrár :)
3 ·
Monika Mezzeiová Molnárová S dcerkou (1,5r) vzdy varime spolu.Starsia je v skolke, tak zostava varenie na nas dve :) . Uzivame si ho naplno, vsetko opakuje po mne, a sice ide varenie pomalsie, ale stoji to zato :) aj to upratovanie potom...
2 ·
Muz Zviera Faraon pekne..
Lenka Halenárová V poslednej dobe už nie toľko, ale vianočné pečenie si nenechajú ujsť. :-)
3 ·

Projektové aktivity a príbehy

Stolujte spolu

Vedeli ste, že pri spoločnom rodinnom stole sa napĺňajú nielen dôležité fyzické, ale predovšetkým psychické potreby dieťaťa? Aktivity spojené s prípravou a konzumáciou jedla sú každodennými príležitosťami ako byť spolu, vzájomne budovať a posilňovať náš vzťah s deťmi a blízkymi. Prečítajte si skúsenosti rodičov a získajte 7 rád a inšpirácií, aby bol tento čas pre vás a vašu rodinu vždy príležitosťou na nasýtenie nielen žalúdka, ale aj duše.

Otázka na obdobie september – október znela: Má podľa vás spoločné stolovanie pre rodinu nejaký význam? Stretávate sa denne spolu s deťmi pri stole alebo sa každý z vás naje vtedy, keď má chuť?

Čítajte viac

Keď rodina nesmie ostať sama

V konzultačnej miestnosti Centra Návrat v Prešove sedel mohutný dvojmetrový chlap so slzami v očiach, bezradný a zúfalý až do tej miery, že bol schopný uvažovať o krajnom riešení. Nebol totižto schopný pripustiť, že by sa mal vzdať svojich detí. I keď už ďalej nevládal, miloval ich a nevedel si predstaviť, že by ich vrátil do detského domova. Prečítajte si ako pokračuje príbeh tejto rodiny, ktorej aj vďaka projektu pomáhame.

Čítajte viac

Hravý štvrtok v obchodnom dome

Vankúše, deky, plachty, matrace a štipce.
Tento základný materiál mali rodiny vo štvrtok k dispozícii na stavanie svojho rodinného bunkra - bezpečného miesta na spoločné bláznenie. Ako si s touto výzvou poradili?

Aké nové inšpirácie na hry s deťmi získali?

Pozrite si fotoalbum z hravého seminára a stanovíšť, ktoré sa v júni uskutočnili v spolupráci s Návratom v oddelení Spálne v našom obchodnom dome.

Čítajte viac