Aby rodina bola domov pre deti

Spolu s vami a združením Návrat pomáhame, aby každé dieťa mohlo prežiť šťastné a bezpečné detstvo vo svojej rodine.

Na Slovensku žije niekoľko tisíc detí a ich rodín v ohrození, pričom približne 1000 detí ročne je z rodiny aj odobraných. To sú takmer 3 deti denne.

Poslaním projektu Aby RODINA bola DOMOV pre DETI je pomáhať rodinám v ohrození budovať dobrý domov pre svoje deti, a tak zabrániť ich vyňatiu do detských domovov.

Aj vy môžete pomôcť, aby každé dieťa mohlo prežiť šťastné a bezpečné detstvo vo svojej rodine. Pomôžte skutkom a podporte aj vo svojej rodine na prvý pohľad bežné a jednoduché, ale pre váš vzťah s dieťaťom významné spoločné aktivity.

Aby rodina bola domov pre deti

Pomáhajte s nami

Pomoc priamo v rodinách

Návrat, o.z. sa venuje práci s rodinami, ktoré sa ocitli v nepriaznivej životnej situácii. Kvôli vzájomným konfliktom, osobnostnej nezrelosti ich členov, nedostatku sociálnych zručností a rôznym závislostiam nie sú svojim deťom schopné zabezpečiť zdravé prostredie pre ich vývin.

Cieľom Návratu je urobiť všetko pre to, aby deti nestratili svoju rodinu, vzťahy a prirodzené prostredie. Jeho tím odborníkov preto buduje komplexné a včasné služby pre deti a rodičov, aby sa zlepšila kvalita ich života, vzájomné vzťahy a väzby nevyhnutné pre zdravé fungovanie rodín.

Aj vďaka našej podpore bude možné organizovať terénnu sociálnu prácu a poradenstvo v prirodzenom prostredí týchto rodín, programy zamerané na rozvoj rodičovských zručností, terapie a víkendové pobyty pre deti a rodiny v ohrození. Viac o tom, čo sa aj vďaka projektu podarilo, sa dozviete v sekcii „Projektové aktivity a príbehy“.

Ako sa môžete zapojiť? Inšpirujte sa a pomôžte skutkom!

Každé 2 mesiace sa budeme spolu s vami venovať dôležitosti a významu spoločného trávenia času s deťmi v spálni pri zaspávaní či v inej časti ich domova. Aktuálnu otázku nájdete na tejto web-stránke, na Facebooku a v obchodnom dome IKEA, kde môžete svoju odpoveď vhodiť do schránky pri detskom kútiku alebo v oddelení Služby zákazníkom.

Ak sa zapojíte do „Vašich a našich inšpirácií“ môžete okrem darčeka získať aj cenné rady ako podporiť váš vzťah s dieťaťom od ostatných rodičov a odborníkov zo združenia Návrat. Vyhodnotenia predchádzajúcich otázok a odborný komentár k nim nájdete v sekcii „Projektové aktivity a príbehy – Vaše a naše inšpirácie“.

Vaše a naše inšpirácie

Podeľte sa s nami o vaše pocity a zážitky!

Pravidelne sa pýtame na vaše skúsenosti a inšpirácie k aktualnej téme.

Neváhajte sa zapojiť cez Facebook alebo vhoďte svoju odpoveď do schránky pri detskom kútiku či v oddelení Služby zákazníkom v obchodnom dome IKEA.

Aktuálna otázka

Vankúšová vojna, skrývanie sa pod perinou či veľký bunker z postele?

Ako sa najčastejšie bláznite s deťmi v spálni?
Majú to vaše deti radi? A čo vy?

Odpovedať na otázku
23 komentárov
IKEABratislava
6 ·
Návrat Pozývame vás na hravý rodinný seminár :)
1 ·
Návrat http://hra.navrat.sk/tipy-a-triky/ako-sa-stat-ihriskom-videonavody
1 ·
Návrat Kým sú bábätká malé - skutočne obľúbené, ale aj skvelé na odčítanie emócií je klasické "kukuk" spoza paplóna s rôznymi výrazmi tváre... pre Vás čo máte väčšie deti ponúkame ak množstvo návodov na hry na : hra.navrat.sk , vyskúšajte... podeľte sa s nami o skúsenosti
2 ·
Katarína Peruňská jasne blaznime sa v posteli, dominika donesie do postele vsetkych plysakov, ktorych potom ukladme spat alebo sa schovava pod paplon a ja ju mam hladat :)
4 ·
Tatiana Braun s dcérkou máme "spálňové rituály" plné mojkania - pred spaním škrabkanie na chrbátiku a po zobudení objatia, masáž nožičiek a hru na "papanie" - hráme sa, že jedna druhú "spapáme"; u nás je dovolené aj skákanie po posteli, tak občas dcérka pridá aj to
1 ·
Elena Bolfová doma mame roznofarebne satky. Nimi potom zakryvame drobcekovi hlavicku. Je fascinovany farbami, ktore satky pod svetlom vytvaraju a velmi sa mu to paci. S manzelom sa hraju na baran, baran, buc a zamilovala som si klasicke hry s dietatom pri prebalovani - Varila mysicka kasicku, Kom, kom kominar s loptou a dalsie. Z bublifuku mu fukame bublinky, ktore chce chytit, chodime k jazeru na strk, po ktorom moze behat aj bosy. Hojdame ho na brusku na nafuknutej plazovej lopte a vyhrava na keyboarde, kde mu nastavujeme rozne zvuky a funkcie. Vozime ho po byte v boxe s kolieskami a lezie za hrackou zaviazanou na snurke. Stale vymyslame nieco nove, aby sme zabezpecili jeho vsestranny rozvoj.
2 ·
Lanka Dena u nas si vychutnavame klud a pohodicku v posteli) lahneme si vsetci spolu a chrumemem nieco dobre popritom sledujeme v TV nieco dobre a zabavne-vychutnavame si spolocne rodinnu pohodicku!)
1 ·
Mária Kormanová Tak rodičovská posteľ je najlepšia, keď prídeme z práce domov, ja sa zvalím na brucho cez celú posteľ. najmladší syn si urobí prekážkovú dráhu z môjho chrbta, jedna dcérka sa túli a rozpráva, čo bolo v škole, druhá si urobí z mojich vlasov česaciu hlavu, tretia lietadlo z pokrčených nôh. a stanice sa vymieňajú...:-)
1 ·
Eva Fancovicova milujeme sa v posteli blázniť, či už je ráno alebo večer, či je pondelok alebo piatok... sú to chvíle, ktoré vytvtajú naozaj silné puto
3 ·
Evka Pechociakova Nasa 22mesacna Emka ma najradsej schovavacku a nahanacku, najcastejsie sa skryje a ma "domcek" v mojej posteli pod perinou alebo skoci do svojej postielky, ktoru ma pri mojej posteli. Este radsej nam ujde, ked ju prebalujeme a na nahaca uteka po dome a skryva sa do posteli :-)
2 ·
Mi Kordi nase deti (mame 3 hrasky) maju radi: citanie v rodicovskej posteli, sviatkom je, ked ma tatino vecer akciu a vsetci sa namackame do postele a citame si, rozpravame sa o najtajnejsich snoch a tuzbach, alebo si vymyslame, ze sme na oblaciku "teraz mozes urobit / zjest, co len chces", co by si urobil/zjedol), urobime si masersky salon, skratka postelovu party; radi idu priskokom do postele, miluju ked navliekam/natahujem velku plachtu a oni sa pod nu schovaju, ja si to akoze nevsimnem a oni zostanu pod plachtou; niekedy staci, ze lezia, ja natriasam paplon, ktorym ich celych prikryjem a potom ho nahle z nich potiahnem a spravim bu, alebo si lahnu na kraj prelozeneho paplona a ja ho nadvihnem a oni sa valaju dolu z paplona ako sud, to su velke smiechoty. vitazi vsak jednoznacne hojdanie v paplone, chytime paplon za rohy, dieta sa natiahne do stredu a my ho hojdame (ako nam rastu, cakam kedy pri tych 20-kilovych paplon nevydrzi ;)
1 ·
Monika Veselovská Uspavame v posteli vsetky hracky,bagre, traktory,steklime sa, alebo sa len tak spolu smejeme :)
2 ·
Alexandra Jarkovska Mankosova Naše všetky 3 deti (10r, 4r.,9 mes.) milujú vliezť k nám do postele. Najprv sa len spolu tuľkame a "babušime", ale vždy to prejde to štekliacej a šaliacej hry a niekedy tam robíme bunkre, niekedy sa plavíme po mori a dole sú žraloky...fantázii sa medze nekladú :-)
3 ·
Terka Madová Hubinská S 8 mesačným babom sa blaznime v posteli tak, že sa schovavame pod paplon :)
4 ·
Silvia Nemšovská Madová U nas su oblubene bunkre a steklenie!
3 ·
Darinka Sojková Dcerka ma este len 4,5mesiaca ..no uz teraz ma rada bunker z dazdnika, na ktorom je hviezdna sustava..tak sa pod nim citime ako v sukromnom planetariu :)
4 ·
Andrea Csorbová U nas v spalni je oblubeny bunker :)
2 ·
Lucia Tranová Grolmusova jasne, blaznenie musi byt a najlepsie na rodicovskej posteli a potom sa prechadza to detskej, kde sa robi bunker z periny a vnutri su s lampasom v ruke .....
3 ·
Katka Podstrelenec Moj syn sa so mnou blazni tak ze mi dava svoj dudlik. Ma 13 mesiacov. A hrozne sa na tom smeje 😀😀😀
4 ·
Návrat Východ komentár jednej našej klientky v Prešove : Ľudmila Szégová Straková Deka a stipce.....moje detstvo...velmi casto nam mama dovolila taky luxus.... :)
2 ·
Návrat Prinášame inšpiráciu jednej maminy, ktorá sa s nami pozdieľala na túto tému v rámci rodinnej soboty v IKEA: ,,Pred spaním sa z postele vždy stáva loď, v ktorej syn pláva a schováva sa pred búrkou" :)
1 ·

Projektové aktivity a príbehy

Hravý seminár pre rodiny Bláznite sa spolu

Nový pohľad na hranie sa s deťmi odhalíte vo štvrtok 11. 6. v oddelení Spálne v obchodnom dome IKEA. So združením Návrat sme si pre vás prichystali hravý seminár pre rodiny od 17.00 do 18.00 h. Získajte nové inšpirácie ako sa môžete stať ihriskom pre vaše deti.

Alebo si na našom zábavnom rodinnom stanovišti v čase od 15.00 do 17.00 h postavte spolu s deťmi rodinný bunker a môžete vyhrať publikáciu Ako sa stať detským ihriskom.

Ak máte záujem zúčastniť sa, napíšte nám prosím na bizonova@navrat.sk a nahláste počet osôb.

Čítajte viac

Liečte sa spolu

Ochorelo vám dieťa a vy musíte ísť s ním k lekárovi, zobrať si dovolenku, aby ste sa oň doma postarali? Neváhajte sa na chvíľu zastaviť a pokúste sa čas venovaný starostlivosti o choré deti využiť na upevnenie vášho vzťahu.
Sezóna chorôb a viróz mnohých z nás prinútila vyjsť zo zabehaných koľají každodenného života a zaliezť na pár dní pod perinu či sa postarať o naše choré deti. O tom, ako ste tento čas prežili a čo vám dal, sme sa s vami rozprávali aj v rámci ,,Vašich a našich inšpirácii“. Otázka na mesiace marec-apríl znela:

Ostali ste doma s chorým dieťaťom?
Je to trápenie alebo príležitosť sa s ním zblížiť?

Napíšte nám, čo dobré priniesla choroba vášho dieťaťa do vášho vzťahu.

Ako odpovedali rodičia a čo si o tejto téme myslí psychologička a sociálna pracovníčka z Návrat, o.z. sa dozviete v tomto článku.

Čítajte viac

Nezlyhala – aj keď si to mnohí o nej mysleli

Ivanku má neustále v náručí. Keď na ňu pozerá, z očí jej tečie neha. Mnoho ľudí „lámalo nad ňou palicu“.
Už hneď po pôrode si mysleli, že to vzdá. Že nevydrží chodiť za malou, ktorú prekladali v nemocnici z miesta na miesto. Že podľahne drogám alebo utečie s prvým, čo pôjde okolo. Mnoho ľudí podporovalo jej identitu „neschopnej“ matky. Veď už raz zlyhala, takže to určite príde znova.
Dnes sedím spolu s ňou, s mojou kolegyňou z Návratu a s dvoma sociálnymi pracovníčkami v Zariadení pre rodiny v ohrození…

Čítajte viac